- Strona główna
-
Torby męskie
add remove
-
-
Teczki i aktówki
add remove
-
-
Portfele
add remove
-
-
Saszetki
add remove
Rodzaj
add remove -
-
Plecaki
Polecamy
add remove
-
- Etui add remove
- Style w modzie add remove
- Blog
Menu
- Strona główna
-
Torby męskie
add remove
-
-
Teczki i aktówki
add remove
-
-
Portfele
add remove
-
-
Saszetki
add remove
Rodzaj
add remove -
-
Plecaki
Polecamy
add remove
-
- Etui add remove
- Style w modzie add remove
- Blog
Czym jest garbowanie roślinne skóry?
Naturalna skóra może przybierać różne formy. Może być to skóra licowa, zamsz czy nubuk. To waśnie z nich tworzone są wyjątkowe torebki, plecaki czy portfele. Bo prawdziwa skóra to jeden z najcenniejszych surowców, który od wieków służy wytwarzaniu ubrań i dodatków. Aby jednak skórzane akcesoria faktycznie przez lata zachowały swa wyśmienitą formę, materiał ten powinien być odpowiednio zabezpieczony. Jednym z takich procesów jest garbowanie, zapewnia trwałość wyrobów skórzanych. Jednym z najbardziej cenionych jest garbowanie roślinne. Na czym polega? Wyjaśniamy!
Czym jest garbowanie skóry?
Wydawać by się mogło, że garbowanie jest pierwszym krokiem obróbki skóry. Okazuje się, że jednak tak nie jest, gdyż jej pierwszym etapem jest przygotowanie skóry. To m.in. solenie, suszenie i nawilżanie surowca, aby przywrócić skórze elastyczność. Podczas tych zabiegów włos oraz górna warstwa skóry są zmiękczane, a całość czyszczona z resztek tłuszczu. Dopiero po tych zabiegach następuje garbowanie skóry. Warto wiedzieć, że garbowanie może odbywać się na dwa sposoby. Najbardziej popularne jest garbowanie chromowe, czyli chemiczne. Podczas tego procesu skóry poddawane są kilkunastogodzinnemu garbowaniu, co w rezultacie oszczędza czas. Jednak podczas takiej obróbki chrom ulega utlenianiu, przez co jest bardzo toksyczny i kancerogenny. Drugim sposobem obróbki skóry jest garbowanie roślinne. Z jednej strony jest to proces bezpieczny dla środowiska, jednak zdecydowanie bardziej czasochłonny. Dlatego nieliczni producenci skórzanej galanterii decydują się na stosowanie tej metody garbowania. Podczas produkcji galanterii Belveder wykorzystujemy wyłącznie naturalne techniki garbowania, gdyż szanujemy środowisko i zdrowie.
Na czym polega garbowanie roślinne w Belveder?
Różnica pomiędzy garbowaniem chemicznym a roślinnym sprowadza się do wykorzystania garbników nieorganicznych lub organicznych. Te pierwsze stosuje się w garbowaniu chemicznym, drugie oczywiście w naturalnym, czyli roślinnym. Co ważne, zarówno jedna jak i druga technika garbowania pozwala uzyskać odpowiednią strukturę skóry oraz jej barwę poprzez oddziaływanie na surowiec, który trwale zmienia strukturę skóry. Przez to skóra jest bardziej wytrzymała i trwalsza. Proces garbowania rozpoczyna się od płukania w brzeczce, czyli w roztworze garbnika. Wówczas do naczynia z wodą dodawana jest tanina, która od wieków wykorzystywana jest do garbowania skór. Jest to naturalny związek, który w roślinach pełni funkcję ochronną. Posiada właściwości ściągające, działa bakteriobójczo i zapobiega procesowi gnilnemu. W takiej kąpieli skóry pozostają przez dłuższy czas, aż zostaną dodane do innych kąpieli, w których występuje wyższe stężenie garbników. Po tym skóra jest odkładana po to, aby utrwalić proces garbowania. Cały proces trwa około miesiąca. Jako odpowiedzialny producent galanterii skórzanej w Belveder stosujemy garbowanie roślinne, wykorzystując specjalną recepturę garbników, co sprawia, że nasze produkty są wyjątkowe i niepowtarzalne.
Powiązane posty





Kategorie blogów
Szyjemy w Polsce
Belveder to Polskie torby, plecaki i skórzana galanteria. Wszystkie nasze skórzane wyroby szyte są w Polsce, z krajowych surowców i przez Polskich rzemieślników.
Nasze produkty skórzane, są autentycznymi torbami, plecakami, portfelami Hand-Made. Wybierając galanterią od naszych projektantów, otrzymujecie zapewnienie, że są to prawdziwe wyroby rękodzielnicze, a nie masowy produkt fabryczny.
Szukaj w blogu
Najnowsze posty




Popularne posty





Wyróżnione posty





Galeria zdjęć
-
Etui handmade
-
Plecak premium
-
Torba na laptopa skóra licowa
Dodaj komentarz