- Strona główna
-
Torby męskie
add remove
-
-
Teczki i aktówki
add remove
-
-
Portfele
add remove
-
-
Saszetki
add remove
Rodzaj
add remove -
-
Plecaki
Polecamy
add remove
-
- Etui add remove
- Style w modzie add remove
- Blog
Menu
- Strona główna
-
Torby męskie
add remove
-
-
Teczki i aktówki
add remove
-
-
Portfele
add remove
-
-
Saszetki
add remove
Rodzaj
add remove -
-
Plecaki
Polecamy
add remove
-
- Etui add remove
- Style w modzie add remove
- Blog
Jak szyć ręcznie, krok po kroku?
Każda kobieta uwielbia niepowtarzalne torebki. Ale, żeby kupić wyjątkową oraz idealnie dopasowaną do siebie, trzeba się sporo naszukać. A gdyby tak uszyć samodzielnie torebkę? Będzie dokładnie taka jak chcemy i w wybranym przez nas kolorze.
Na początek wystarczy mała, o wymiarach ok. 19x24x8cm, ze skóry naturalnej i na klasyczny zamek błyskawiczny. Oczywiście uszyję ją na maszynie. Zatem, do dzieła. Dziś kilka wskazówek o tym jak samodzielnie uszyć torebkę marzeń.
(Wkrótce dodam do tego wpisu zdjęcia oraz film z realizacji)
Jak szyć ręcznie? Zaczynamy od materiałów
Kawałek skóry naturalnej o wymiarach 30cmx150cm. Ja wybrałam skórę bydlęcą, z kolei osobom bez doświadczenia proponuję skórę syntetyczną ze względu ja jej niższą cenę. Mamy zatem materiał zewnętrzny. Teraz pora na środek torebki czyli podszewkę. Znalazłam kawałek kolorowej bawełny, idealny będzie o wymiarach 35x100cm. Potrzebujemy też suwaki o długości 40 cm i 18 cm, najlepiej zamki metalowe. Według mnie lepiej się sprawdzą niż plastikowe. Oprócz tego potrzebne są jeszcze akcesoria kaletnicze, po dwie sztuki: pół- kola, karabińczyki oraz jeden regulator długości. Oczywiście igły (wybrałam tą o grubości 90, bo moja skóra nie jest gruba) i nici kaletnicze (u nas w męskich plecakach stosuje się nici z parametrem E60, ale przy torebce damskiej wystarczą pomiędzy 100-80). Im grubsze nici, tym wyższą grubość igły powinnyśmy wziąć. Potrzebne będą również ostre nożyczki i oczywiście maszyna do szycia. Dodatkowo przydadzą się także standardowe pomoce do szycia czyli miara krawiecka, linijka lub mata do patchworku, szpilki i pisak do zaznaczenia wykroju.
Szycie ręcznie, podstawy projektu i wykroju
W pierwszej kolejności zanim przystąpimy do szycia, musimy wykroić naszą torbę. Kliknijcie w zdjęcie i wydrukujcie formę. Na stronie A4 znajduje się ¼ głównego elementu torebki (zaznaczone jako A) oraz części pasków, które są jej głębokością (zaznaczone jako C oraz B). Teraz pora na kolejny etap czyli obrysowanie elementu A cztery razy w ten sposób aby powstała całość. Wycięty kawałek to główna część torebki, na której rysujemy przez całość poziomą linię którą zaznaczamy miejsce na zamek. Nasza linia znajduje się na wysokości 12 cm, jak na rysunku. Forma naszej torebki ma 19 cm wysokości i 25 cm długości. Wasz wykrój wcale nie musi być identyczny, to wyłącznie orientacyjne wymiary.
Narysowana tak jak na zdjęciu linia jest linią pomocniczą. To będzie środek zamka. Następnie rysujemy prostokąt, który odpowiadać będzie rozmiarami przestrzeni zamka, który widać na wierzchniej stronie naszej torebki (ok. 1,5 cm). W tym momencie dobrze jest sprawdzić długość naszego zamka i jaką możemy uzyskać szerokość na jego wszycie. Jeśli mamy wąską taśmę, nie róbmy szerokiego otworu, bo trudno nam będzie przyszyć worek kieszeniowy. Następnie sprawdzamy, czy nasz zamek pasuje do wyciętego przez nas otworu. W mojej formie obwód papierowej formy to 82 cm.
Krojenie skóry na torebkę
Następnym etapem jest cięcie przygotowanej skóry na dwa elementy. Warto jest zostawić ok. 6 mm zapasu na szew. W jednym elemencie wycinam miejsce na zamek. Następnie tnę dwa wąskie paski o długości zamka z zapasem na szew. Szerokość paska to nasz element B z wyroju, dodajemy do niego zapas ok. 6 mm, a ze strony zamka nie dodajemy zapasu. Później będziemy go łączyć więc potrzebujemy zapasa ok 1 cm. Wybrany przeze mnie zamek ma długość 40 cm. Więc wystarczą paski o długości 42 cm. Pasek szeroki czyli nasz element C z wykroju ma zapas 6 mm, przy długości ok 1 cm z każdej strony.
Reasumując, tnę pasek o długości 44 cm.
Potrzebujemy jeszcze pasek do naszej torebki, więc kroję dwa paski, jeden „na gotowo” czyli bez zapasu, o szerokości 2 cm, do drugiego dodaję ok. 5 mm zapasu na zszycie. Pamiętajmy, że długość paska do torebki zależy od sposobu jej noszenia. Absolutne minimum to 120cm.
Wykrawamy środek torebki
Po skrojeniu skóry, pora przystąpić do wykrojenia wnętrza naszej torebki. Z bawełny wykrawamy dwa elementy z około 1 cm zapasem na zszycie. Nie robimy tu otworu na zamek. Wycinamy paski węższe i szersze zgodnie z formą z której wykrawałyśmy skórę, dodając po 1 cm zapasu na zszycie.
Wykrawamy też worek kieszeniowy, bo nasza torebka będzie miała wewnętrzną kieszonkę. Wytnijmy więc prostokąt o wymiarze 21 cm (długość zamka + 3 cm) x 25 cm albo mniej.
Ręcznie szycie torebki
Oczywiście mam już wcześniej ustawioną maszynę i wymienione nici do szycia naturalnej – skóry. Dobrze jest zafastrygować czyli spiąć szpilkami naszą formę. Pamiętajmy jednej, że szpilki zostawią w naszej skórze dziurki, upinajmy je zatem na linii szycia. Zawsze szycie zaczynam od paska. Jest najłatwiejszy do szycia. Następnie wkładamy w pasek regulator długości i karabińczyk a następnie zszywamy z paskiem. Kolejnym etapem jest wszycie zamków. To najlepszy moment, bo później będzie trudno podjechać maszyną pod gotową torebkę. Następnie doszywamy część wewnętrzną naszej torebki. Składamy go tak, aby dopasować jego krawędź do krawędzi zamka. Następnie zszywamy boki worka wewnętrznego czyli naszą bawełnę.
Następnym etapem jest upięcie szpilkami głębokości torebki. Spinamy jej front i tył z paskami które są jej głębokością tak, aby powstał kształt torebki. I zszywamy na 6 mm od krawędzi. Szyjemy jednym szwem, inaczej nasza torebka będzie krzywa. Następnie przeszywamy podszewkę tak, aby powstała forma którą następnie wkładamy do naszej uszytej torebki. Podszewkę ręcznie przyszywamy do torebki, tuż przy linii zamka.
I mamy uszytą torebkę.
Trudne? Jeśli nigdy wcześniej szyłyście, poproście doświadczoną przyjaciółkę o pomoc. Pierwszy raz zawsze jest trudny, ale nie zrażajcie się tym. Dzięki odrobinie wysiłku możecie mieć niepowtarzalną i unikalną torebkę jakiej nie ma nikt.
Powiązane posty
![Skórzane torby z polską metką podbijają rynek](https://belveder.com.pl/img/ybc_blog/post/thumb/nowoczesny-portfel-meski-1-1024x529.png)
![Pracownia toreb i torebek skórzanych Belveder](https://belveder.com.pl/img/ybc_blog/post/thumb/pracownia-torebek-i-toreb-skorzanych-belveder.png)
![Co to jest galanteria skórzana?](https://belveder.com.pl/img/ybc_blog/post/thumb/co-to-jest-galanteria-skorzana-1024x770.png)
![Jaka saszetka dla mężczyzny będzie idealna na dokumenty?](https://belveder.com.pl/img/ybc_blog/post/thumb/saszetka-wpis-blogowy-male.jpg)
Kategorie blogów
Szyjemy w Polsce
Belveder to Polskie torby, plecaki i skórzana galanteria. Wszystkie nasze skórzane wyroby szyte są w Polsce, z krajowych surowców i przez Polskich rzemieślników.
Nasze produkty skórzane, są autentycznymi torbami, plecakami, portfelami Hand-Made. Wybierając galanterią od naszych projektantów, otrzymujecie zapewnienie, że są to prawdziwe wyroby rękodzielnicze, a nie masowy produkt fabryczny.
Szukaj w blogu
Najnowsze posty
![Torba dla Nauczyciela Akademickiego Torba dla Nauczyciela Akademickiego](https://belveder.com.pl/img/ybc_blog/post/thumb/torba-dla-nauczyciela.png)
![Jakie portfele wybierają kobiety, a jakie mężczyźni? Jakie portfele wybierają kobiety, a jakie mężczyźni?](https://belveder.com.pl/img/ybc_blog/post/thumb/glowne_jaki-portfel-wybrac-dla-kobiety-1024x530.png)
![Skóra owcza, jej cechy i zalety Skóra owcza, jej cechy i zalety](https://belveder.com.pl/img/ybc_blog/post/thumb/glowne_skora-owcza.png)
![Nerka w kwiaty - damski klasyk na Wiosnę Nerka w kwiaty - damski klasyk na Wiosnę](https://belveder.com.pl/img/ybc_blog/post/thumb/glowne_nerka-w-kwiaty-skorzana.png)
Popularne posty
![Skóra bydlęca dwoina: pielęgnacja i czyszczenie Skóra bydlęca dwoina: pielęgnacja i czyszczenie](https://belveder.com.pl/img/ybc_blog/post/thumb/skora-bydleca-dwoina-1024x769.png)
![Jak i czym wyczyścić portfel skórzany domowymi sposobami? Jak i czym wyczyścić portfel skórzany domowymi sposobami?](https://belveder.com.pl/img/ybc_blog/post/thumb/jak-i-czym-wyczyscic-portfel-skorzany-domowymi-sposobami.png)
![Jak rozpoznać skórę naturalną? Jak rozpoznać skórę naturalną?](https://belveder.com.pl/img/ybc_blog/post/thumb/jak-rozpoznac-skore-naturalna.png)
![Skóra bawola, wołowa, Buffalo - czyszczenie, pielęgnacja, cechy Skóra bawola, wołowa, Buffalo - czyszczenie, pielęgnacja, cechy](https://belveder.com.pl/img/ybc_blog/post/thumb/skora-bawola-wolowa-buffalo-czyszczenie-pielegnacja-cechy.png)
![Skóra juchtowa, pielęgnacja i właściwości Skóra juchtowa, pielęgnacja i właściwości](https://belveder.com.pl/img/ybc_blog/post/thumb/juchtowa-skora-1.png)
Wyróżnione posty
![Torba dla Nauczyciela Akademickiego Torba dla Nauczyciela Akademickiego](https://belveder.com.pl/img/ybc_blog/post/thumb/torba-dla-nauczyciela.png)
![Plecak Wednesday Addams - gdzie kupić? Plecak Wednesday Addams - gdzie kupić?](https://belveder.com.pl/img/ybc_blog/post/thumb/glowne_plecak-wednesday-addams-gdzie-kupic-oryginal-1024x530.png)
![Jak dbać o skórzany plecak? Jak dbać o skórzany plecak?](https://belveder.com.pl/img/ybc_blog/post/thumb/jak-dbac-o-skorzany-plecak-porady.png)
Galeria zdjęć
-
Etui handmade
-
Plecak premium
-
Torba na laptopa skóra licowa
Dodaj komentarz